regnum header01

Urban 2009 - zhodnotenie podujatia

Kategória: Akcie a podujatia

23. mája sa na Tokaji konal už 3.ročník významnej vinárskej akcie s názvom URBAN-požehnanie mladého vína. V súčastnosti ide o predstavenie mladých vín v tokajskej oblasti. Organizátorom celého podujatia bolo TOKAJ Regnum- združenie výrobcov vína, ktorí vlastnia ochranu pôvodu na tokajské víno.

Urban 2009 - vítanie vladyku Milana Chautura Začiatok bol 9:30, kde vo Veľkej Tŕni sa začala svätá liturgia v grécko-katolíckom chráme, kde vladyka Milan Chautur požehnal mladé vína. Stalo sa tradíciou, že víno na požehnanie priniesli aj menší pestovatelia a výrobcovia vína v oblasti. Bohatá účasť na celom ceromónialy, prekvapila aj samotných organizátorov.

Hneď po omši, vinárstva otvorili svoje brány a začali prehliadky pivníc a degustácie vína vo Veľkej Tŕni, Malej Tŕni a Viničkách.

Spoločnosť J&J Ostrožovič z Veľkej Tŕne ponúkla z nového ročníka Furmint kabinetný, Lipovinu neskorý zber a akostný Muškát žltý. Štvrté víno u každého mohlo byť aj niečo staršie ako ročník 2008, a to u Ostrožovičovcov bolo Tokajské samorodné sladké ročník 1999.

V Malej Tŕni sú tri spolu susediace firmy Galafruit & Co. TOKAJ& Co. a TOKAJ MACIK WINERY.

Spoločnosť Galafruit ponúkla všetky tri odrody Furmint, Lipovina a Muškát žltý z nového ročníka a Tokajský výber 4 putňový z roku 2006.

Iba dve nové vína z ročníka 2008 ponúkla spoločnosť TOKAJ & Co. a to Lipovinu akostnú a novinku- nové cuvée ToccaBella. Návštevníci mohli ešte degustovať Furmint z roku 2007 a Tokajský výber 5 putňový ročník 2003.

Urban 2009 - návštevníci tokajských pivníc V susediacej rodinnej firme TOKAJ MACIK WINERY to zase bolo o novinkách, ktoré Macikovci prinášajú každý rok na trh. Tohto roku predstavili kolekciu VERSUS a to jedným z vín Lipovina vs. Muškát. Nechýbal ani Furmint Neskorý zber Sur lie a Muškát žltý taktiež z nového ročníka 2008. Tokajský výber 3 putňový ročník 1999 bol štvrtým víno zastupujúcim klasiku u Macikovcov.

Vo Viničkách boli dve spoločnosti, ktoré mali otvorené pivnice a to rodinná spoločnosť Zlatý Strapec- Anna Nagyová a nový producent Tokajská spoločnosť Viničky.

Nagyovi ponúkli tri odrody: Furmint. Lipovinu a Muškát žltý z ročníka 2008 a Tokajský výber 4 putňový z veľkého ročníka 2006.

Premiéru mali vína v Tokajskej spoločnosti Viničky, kde novopostavenej výrobe ponúkali 2008-ky: Furmint výber z hrozna, Muškát žltý neskorý zber a Furmint cibébový výber. Za klasickú výrobu to bol Tokajský výber 3 putňový a to ročník 2003.

Návštevníci mohli navštíviť aj 11.ročník medzinárodnej súťaže TOKAJ 2009, kde poobede slávnostne boli udelené diplomy a medaile za najúspešnejšie vína. Zo slovenských výrobcov tokajského vína získali iba dvaja zlaté medaily a to TOKAJ MACIK WINERY za Muškát žltý a Lipovinu neskoré zbery z nového ročníka 2008. Druhou zlatou spoločnosťou bola TOKAJ & Co. s Esenciou z ročníka 1999.

Pre tých ktorý chceli ochutnať aj dobré jedlo boli pripravené špeciality ako napríklad u Ostrožoviča: kapustnica, plnené lokše, u Macika: fazuľový guľáš a grilované špeciality, v Galafruit & Co.: pečené klobásy a jaternice, v TOKAJ& Co.: guľáš a cigánska pečienka, u Nagyových plnená kapusta a maďarské špeciality.

Urban 2009 - kultúrny program Návštevníci posilnený dobrým jedlom a vínom sa bezpečne mohli prepravovať medzi výrobcami autobusovou kyvadlovou dopravou zdarma až do Čerhova kde v podvečer bol pripravený Majáles a bohatý kultúrny program vo finále s veľkou vinárskou tombolou. Vstupné na celé podujatie bolo 15€, čo zahŕňalo degustácie s prehliadkami pivníc, vstup na ochutnávku vín súťaže Tokaj 2009 a vstup a tombolu na Majálese a samozrejme aj kyvadlová doprava.

26.september 2009 bude obdobná akcia na Tokaji a to Deň otvorených tokajských pivníc, kde výrobcovia opäť privítajú návštevníkov a milovníkov tokajských vín.