regnum header01

Sedem slovenských vín je v top tisícke

Dátum: . Kategória: Médiá

Na medzinárodnej výstave Vinalies Internationales v Paríži sedem zo štrnástich slovenských vín získalo tri zlaté a štyri strieborné medaily. Päťdesiatpercentný zásah do čierneho sa doteraz slovenským vinárom nepodaril na žiadnej svetovej súťaži.

Dve z troch zlatých medailí získali Slovensku v Paríži prírodne sladké vína. O jedno sa postaral Vladimír Mrva hrozienkovým výberom z Rizlingu rýnskeho, o druhé Jaroslav Ostrožovič (na snímke) historicky prvým slamovým cuveé Tokaj.

"V Paríži sa stretlo v priamom súboji vyše tritisíc vín z 36 krajín sveta. Len päť z nich dosiahlo medailovú úspešnosť každej druhej vzorky. Slovensko patrilo medzi ne," povedal po súťaži Fedor Malík, ktorý bol jedným z dvanástich univerzitných profesorov vína v 80-člennej medzinárodnej porote.

Na svetovej prehliadke vín excelovali dvaja slovenskí vinári - Trnavčan Vladimír Mrva a reprezentant slovenského Tokaja Jaroslav Ostrožovič. Obaja ukázali, že ročník 2006 bol na Slovensku výnimočný a priniesol vína, ktoré obstoja a dokonca zdolajú najsilnejšiu svetovú konkurenciu. Mrva zaujal dvoma zlatými rizlingmi rýnskymi, ktoré sa "narodili" v Mojmírovciach. Z družstevnej vinice, ktorú skvele vedie vinohradník Miroslav Belan, získal unikátnu surovinu. Veľký vinársky mág z jej väčšej časti vyrobil polosuchý výber z hrozna, ktorý očaril porotu vôňou agátového kvetu a medovo-korenistou chuťou. Z menšej vykvasil ojedinelých 500 litrov hrozienkového výberu.

Bobule rizlingu sa v čase zberu v Mojmírovciach už premieňali na cibéby ako v údolí Rýna. Hoci koncentrácia prírodného cukru prekročila 32 percent, v mušte bolo stále dostatok kyselín.

Svedčí to o výnimočnej kniežacej polohe mojmírovskeho honu. Vzniklo tak ojedinelé prírodné víno so 112 gramami zvyškového cukru, ale aj deviatimi gramami kyseliniek v jednom litri. Mrva oprávnene označil tento produkt za synonymum úžasného ročníka 2006.

V úplne novom svetle predstavili slovenský Tokaj v Paríži Jaroslav a Jaromíra Ostrožovičovci. Slovensko-moravský vinársky pár odložil bokom tradíciu a stavil na experiment, keď sa pokúsil po prvý raz o slamové tokajské cuveé. Hneď na prvý raz sa podaril zázrak. Do kupáže sa presne, ako káže litera zákona, dostali po trojmesačnom „slamovom dozrievaní bobúľ" dve odrody - Lipovina a Muškát žltý. Ostrožovičovský slamový tokaj je nádhernou koncentráciou vôní a chutí, ktoré si priniesol z honu Makovisko v Malej Tŕni.

Z pohárika sa nesie k nosu vôňa kvitnúcej marhule a bazy, na jazyku sa objaví chuť prezretého egreša a lekváru z bielych ríbezlí. Táto kombinácia bola odmenená v Paríži zlatom. Ešte predtým stihli vzorky moku, ktorý sa vošiel do tisíc fliaš, získať prvenstvo v moldavskom Kišiňove a Zlatú štiku v Pardubiciach či šampióna na Vitis Aurea v Modre, rekapituluje v rýchlosti Jaromíra Ostrožovičová.

Úspech z Paríža sa však cení najviac, pretože slovenské vína súperili so svetovou špičkou. Zaradili sa do nej aj dve strieborné vína Petra Matyšáka - ľadové Veltlínske zelené 2006 a hrozienkový výber tramínu z roku 2007. Presadilo sa aj šumivé zo Serede - slovenská klasika Hubert de Luxe a Hubert Grand Rosé boli postriebrené. Všetky slovenské vína budú po úspechu na Vinalies Internationales v Paríži automaticky zaradené do ročenky 1 000 najlepších vín sveta, ktorú vydáva známe francúzske vydavateľstvo Hachet.

Autor: Jozef Sedlák, PRAVDA
Zdroj: Pravda